Porozumienie Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication – NVC, pol. PBP) to podejście i metoda komunikacji interpersonalnej, której fundamentem jest szacunek i zrozumienie zarówno własnych potrzeb, jak i potrzeb naszego rozmówcy, a także dążenie do ich zaspokojenia bez stosowania agresji fizycznej i psychicznej. Metoda ta znalazła wielu zwolenników wśród rodziców, psychologów i szerokiego grona specjalistów zajmujących się wychowywaniem dzieci.
Twórcą tego podejścia jest dr Marshall B. Rosenberg, psycholog kliniczny i mediator, który swoje teorie stosował bardzo często w praktyce na terenach ogarniętych konfliktami zbrojnymi. Był przekonany, że życie w harmonii z innymi ludźmi, a także z samym sobą jest możliwe.
Porozumienie Bez Przemocy ma kilka filarów, które stanowią silną bazę do budowania relacji opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Pierwszym filarem PBP są potrzeby. To one są siłą napędową ludzkiego działania. Sygnalizatorem tego czy potrzeby są spełnione czy nie, są uczucia. Porozumienie Bez Przemocy zakłada wyrażanie swoich uczuć i potrzeb w sposób jasny. Dzięki temu można skoncentrować się na ich zaspokojeniu. Często codzienna komunikacja jest bardzo chaotyczna i tworzy nieporozumienia przez co częściej koncentrujemy się na własnych oraz cudzych błędach i nie realizujemy swoich potrzeb.
Drugim filarem Porozumienia Bez Przemocy jest empatia, czyli zdolność wczucia się w sytuację drugiej osoby inaczej zwana też współodczuwaniem. To także ciekawość do zrozumienia tego, co tkwi w drugim człowieku.
Trzecim filarem jest wzajemny szacunek i zrozumienie. Bez tego nie można osiągnąć porozumienia. Bardzo istotną sprawą jest chęć wysłuchania i zrozumienia cudzych potrzeb, a następnie pochylenie się nad nimi i próba ich zaspokojenia.
Porozumienie Bez Przemocy to także metoda odnajdywania strategii prowadzącej do zaspokojenia potrzeb wszystkich ludzi. Nawet w sytuacji konfliktowej zakłada, że kompromis jest możliwy. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że do zaspokojenia konkretnej potrzeby prowadzi wiele dróg.