W dzisiejszych czasach większość społeczeństwa zdaje sobie sprawę, że wczesne wychowanie dziecka ma wpływ na jego przyszłość. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich rodzinach mamy do czynienia z prawidłowym procesem wychowania – występują w nim pewne zagrożenia. Jednym z nich jest nadmierna kontrola rodzicielska w stosunku do dziecka we wczesnym dzieciństwie.
O zbyt dużej kontroli wobec dziecka
Zbyt duża kontrola ze strony rodziców objawia się różnymi zachowaniami. Jednym z nich jest m.in. częste ocenianie oraz krytykowanie dziecka. Przez takie działania dochodzi do zmniejszenia wiary we własne możliwości przez dziecko, zostaje ono zniechęcone do podejmowania nowych wyzwań, staje się zależne od drugiej osoby. Rodzice pokazują w ten sposób przewagę nad dzieckiem. A jak wiadomo relacje mają ogromny wpływ na psychikę dziecka w przyszłości. Z tego względu w przyszłości może dochodzić do konformizmu, poleganiu na innych osobach, ale również osłabiona będzie kreatywność.
Kolejnym przykładem nadmiernej kontroli rodzicielskiej jest porównywanie dziecka z innymi osobami. Rodzice często zapominają, że ludzie są różni. W ten sposób przypisywane są dziecku tzw. etykiety. Dorośli chcą na siłę zmienić zachowanie swojej pociechy, nieświadomie wyrządzając przy tym krzywdę dziecku. Odczuwa ono presję, której zapewne towarzyszy również strach, ponieważ pragnie zaspokoić oczekiwania rodziców Dochodzić przez to może do zachowań buntowniczych.
Pokazywanie przewagi nad dzieckiem dostrzec można również w sytuacji, kiedy jest ono zawstydzane przez rodzica przy innych osobach. Uważa się, że stosowane jest to z powodu bezradności opiekunów. Dziecko w takich momentach zostaje ugodzone w poczucie własnej wartości. W przyszłości takie osoby często posiadają problemy z otworzeniem się na innych ludzi, towarzyszyć będzie im nieśmiałość, a także przekonanie, że są gorsi od innych lub nie są wystarczająco dobrzy.
Typowe zachowania wielu rodziców
Wśród różnych rodziców możemy dostrzec także takich, którzy nadmiernie kontrolują każde działanie dziecka, nie odchodzą od niego ani na krok. Mamy tu do czynienia z nadopiekuńczością, obawą, że dziecko spotka coś niedobrego ze strony całego świata. Przez takie postępowanie ogranicza się dziecku niezależność oraz samodzielność. W dalszych etapach rozwoju mogą wystąpić problemy z autonomią, człowiek będzie zależny od innych ludzi.
Wyżej przedstawione przykłady pokazują, że nadmierna kontrola rodzicielska niesie ze sobą wiele negatywnych aspektów. Nie wszyscy jednak są świadomi tego zagrożenia, a nawet myślą, że w ten sposób odpowiednio wychowają dziecko. Ważne jest zatem, żeby rodzice oraz opiekunowie wiedzieli jak najwięcej w temacie przebiegu rozwoju dziecka.