Według badań naukowych i doświadczeń rodzin, nieobecność ojca może negatywnie wpłynąć na wiele dziedzin życia dziecka, w tym na związki uczuciowe, karierę zawodową i zdrowie psychiczne.
Rodziny bez ojca niestety przestały być rzadkością. Powody tego mogą być różne: mężczyzna zmarł, po prostu opuścił rodzinę lub małżonkowie rozwiedli się.
Spróbujmy zrozumieć trudne pytania: Co dzieje się z dziećmi wychowanymi bez ojca? Jak nieobecność taty wpływa na życie chłopców i dziewcząt w ich przyszłej dorosłości? Wychowywanie dzieci w kompletnej komórce społecznej, w której obowiązki domowe są podzielone, to ideał, do którego dążymy zakładając rodzinę.
Ale rzeczywistość jest taka, że niestety kobiety częściej niż mężczyźni biorą 100% odpowiedzialność za wychowanie młodszego pokolenia, które z kolei musi radzić siebie w świecie bez wsparcia na ramieniu ojca.
Wychowanie bez ojca – czarny scenariusz
Dzieci dorastające bez ojca mają tendencję do szybkiego odczuwania satysfakcji zapominając o aspiracjach, a to może negatywnie wpłynąć na ich przyszły sukces. Dzieci te są również bardziej podatne na depresję i stany lękowe.
Jako nastolatki mogą spożywać więcej alkoholu i częściej trafiają do więzienia. Jednak wiele z tych zagrożeń jest realnych w przypadku dzieci i młodzieży, które oprócz braku ojca mają słabe relacje z matkami, relatywnie niski status społeczno-ekonomiczny lub ich matki wychowują je w sposób nieodpowiedzialny.
Więcej o relacjach w rodzinie i wychowaniu dzieci znajdziesz w serwisie https://rodzina24.pl/.
Powielanie złych praktyk
Chłopcy i dziewczęta, którzy dorastali bez ojca, nie budują wizji swojej przyszłej rodziny jako kompletnej. Eksperci tłumaczą to tym, że nastolatki przeżywają trudności z nieobecnością ojca w rodzinie, zwłaszcza jeśli tej okoliczności towarzyszą trudności finansowe.
Dzieci dorastają w poczuciu izolacji, ale za to polegają na pomocy innych, w tym instytucji społecznych i są gotowi zaakceptować czyjeś wsparcie, w przeciwieństwie do dzieci wychowanych w pełnych rodzinach.